top of page
Test Tubes

Homocystein

Homocysteín je aminokyselina, ktorá vzniká pri normálnom metabolizme z esenciálnej aminokyseliny methionn. Rýchlo sa metabolizuje na metionín alebo cysteín, aby nedochádzalo k jeho nezdravému hromadeniu v krvnom obehu.


Proces premeny vyžaduje v organizme prítomnosť vitamínov B12 a B9 - kyseliny listovej.

Ak tieto zložky chýbajú a organizmus je vystavený oxidačnému stresu, na ktorom sa podieľa nesprávna výživa, toxicita životného prostredia, nedostatok pohybu, fajčenie, nezdravý životný štýl, toxický homocysteín nie je schopný premeny na netoxický methionin, hromadí sa v bunkách, prechádza do krvi a v organizme sa spustí rad reakcií, ktoré majú za následok poškodenie buniek.

Zvýšená hladina homocysteínu v krvi sa považuje za ukazovateľ zvýšeného rizika srdcovej ischémie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krvného tlaku alebo dokonca vzniku rakoviny.

Štúdiom homocysteínu a jeho cyklu sa zaoberá mnoho vedeckých tímov a podľa ich záverov by zvýšený homocysteín mohol byť jednou z príčin ochorení, ako sú kĺbové zápaly, zápalové ochorenie čriev, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, syndróm karpálneho tunela, žilová trombóza, časté chrípkové stavy, neplodnosť, poruchy vnímania a myslenia, depresia, epilepsia, chronický únavový syndróm, alergie, migrény, roztrúsená skleróza, neurologické ochorenia, napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba a mnoho ďalších. Sleduje sa tiež pôsobenie zvýšenej hladiny homocysteínu na embryonálny vývoj nervovej sústavy.

U väčšiny ľudí mladšej a strednej generácie sa jeho hladina pohybuje v rozmedzí 10 až 12 μmol/l, ale so stúpajúcim vekom často veľmi výrazne narastá. Pri hodnotách 20 μmol/l a viac existuje vysoké riziko rozvoja jednej z piatich hlavných civilizačných chorôb: infarktu, mŕtvice, cukrovky, rakoviny a demencie.

Podľa najnovších štúdií spôsobuje vysoká hladina homocysteínu 10 až 12% srdcových infarktov a 30 až 40% mozgových príhod. Ľudia, ktorí majú homocysteín nad 20 μmol/l, sú ohrození aj ďalšími civilizačnými ochoreniami, akými sú depresie, chronické zápaly či Parkinsonova choroba. S týmito hodnotami žije asi 5 percent obyvateľov Európskej únie.

Pre udržanie optimálnej hladiny homocysteínu a zníženie rizika vzniku civilizačných chorôb je nevyhnutné telu dodávať v dostatočnom množstve vitamíny skupiny B a kyselinu listovú.

Zdroje:  www.prirodnílekarna.czhttps://celltheraclinic.cz/www.jamieson.czhttps://vitaminyspribehem.cz/ www.wikipedie.cz

bottom of page